Novinky

17.05.2018 09:54

Kdy to letos vypukne??

Dobrý den Vám všem! Ještě jednou Vám musím poděkovat za projevenou důvěru za vaše objednávky! Bez Vás by to nešlo!...na mejlu se množí dotazy kdy budou první bedýnky..(ikdyž na webu několikrát píšu, že je lepší z jakýmkoliv dotazem raději volat).

Díky poblázněnému počasí rozhodně nezačneme na přelomu května a června, tak jak bylo v plánu. Aby jste lépe porozuměli proč popíšu krátce průběh této sezony..

V březnu, kdy by měly ideálně proběhnout výsadby petržele a mrkve na pole, bylo pole promrzlé a stál na něm sníh, což tady na Kroměřížsku často nemáme..počasí polevilo až začátkem dubna. Než se podařila jakžtakž nachystat půda pro výsadby byl druhý týden dubna...v té době jsme výsevaly petržel - kořenovou i naťovou, mrkev, červenou řepu, později ještě i špenát...no a pak se čekalo na déšť (ze dvou důvodů  - z prvního, aby začaly vscházet výsadby, a z druhého, že až bude pršet ane bude se dát pracovat na poli, zkontroluju platby od vás odběratelů a vytvořím tabulky pro jednotlivá odběrová místa) 

no a déšť stále nepřicházel..dnes když to píšu (17.5.) prší už druhý den a je to po 6ti týdnech!! Ale počasi je letos opravdu šílené, nejen že ani nekáplo, nebyl ani jediný den polojasno, slunce "valilo bomby"od rána do večera...Pozdější výsadby ředkviček, vodnic, kopru, kapust, mangoldu, zelí, salátu atd.,které jsme vysévali přímo do pole, strašně stagnovaly. Zatímco hluboce kořenící plevele byly spolokené a krásně rostly.

A sucho milují dřepčíci. které se do těch pár vzešlých rosltinek z vesela pustili..

No, ale my jsme samozřejmě už od března dělali i "přísady" jak se tady v kraji říka, čili sazenice abychom je pak v dubnu (košťáloviny) a  květnu (plodovou zeleninu) "našupali" do pole...během poloviny dubna už skleníky se sazenicemi praskaly ve švech, a bylo před námi dilema jestli je v těch vedrech sadit do pole nebo počkat na lepší podmínky...Nakonec nezbývalo nic než skleníky začít vyprázdňovat a tak jsme sázeli, ono ideální by bylo začít vždy až odpoledne a pokračovat až do tmy s čelovkama, pak kolem půlnoci vydatně zalít. A nebo  začít brzy ráno a před největším vedrem v cca 11 skončit a pokračovat zase až odpoledne..Jenže brigádnice které máme, chodí procovat od 8:30 do 13:30 protože jsou to převážně maminy s malými dětmi a ještě je musíme s Kroměříže k nám dovážet, takže většina výsadeb probíhá za největších veder a mnohé sazenice to taky zaplatily svým životem. Denně jsem strávil zalíváním cca 4 hodiny času, nejvíce od cca 19 hod do 23..když jste celý den na slunci a pak ještě ještě do 23 hod zalíváte a pak hodinu a půl krmíte zvířata, tak už nezbývá příliš energie na kontrolování plateb , takže dodnes vlastně netuším, kteří z Vás zapoměli zaplatit..

Asi pokud jste do dočetli až sem, to celé působí depresivně, ale věřte, že se nevzdáváme, spousty sazenic žije i semínka nějaké vzešli, ikdyž pohled na výsevy je opravdu smutný,ale věřím že déšť, který ted přišel ještě spousty semínek probudí (snad ne jen semínka plevelů).

Samozřejmě se dá argumentovat i tím, že jiní zelináři i tak úrodu mají, ale my jsme celkem nepřátelé rychlených zelenin z foliovníků vyhoněných zálivkou, věříme, že energie přímého  slunce je nenahraditelná...foliovník taky máme 40ti metrový, a letos v něm budou okurky hadovky a lilky, které zrovna dnes vysazujeme, protože konečně není 25 stupňů ve stínu a dá se v tom skleníku přežít :-))

 

abych to tedy shrnul...sezona letos začne nejspíš v polovině června..čekáme až se začnou zakulacovat saláty, až začnou růst bříška kedlubnám, až špenáty nahodí pořádné listy (bojím se že vyběhne do květu) až česneky pustí  květenství, aby byly česnekové výhonky, doufáme že nějaké ředkvičky odolaly nájezdům dřepčíků...Držte palce!! letos je to potřeba! Lo'nský rok byl taky divočina, a nějak se to nakonec zvládlo, tak pevně věřím, že i letos to nakonec klapne!...snad už konečně začalo jaro :-))

Kdyby byly dotazy brnkněte na 777892686 :-))

—————

21.03.2018 16:37

27.3. v 17:30 v Minipivovaru Valášek na Vsetíně - setkání

potkáme se, podebatujeme...přijďte jak stávající, tak i nový zájemci o naše bedýnky. Pokud máte nějaký dotaz, nebo zajímavý tip, určitě se ukažte! Těšíme se naviděnou!!

—————

14.03.2018 16:52

22. 3. 2018 v 16 hodin setkání s odběrateli a případnými zájemci v Ostravě

pokud uvažujete, že budete od nás bedýnky odebírat, nebo již odběratelem jste a chcete se na něco poptat nebo se jen setkat a vzájmeně se poznat..Zorganizovali jsme přímo na našem novém odběrném místě v Ostravě - Vítkovicích setkání.

Začneme v 16 hodin...a přesně zde: https://www.motylek.net/kontakt/

—————

21.02.2018 20:26

Můžete začít objednávat odběr bedýnek na sezonu 2018

Do 10.4. 2018 nebo do vyčerpání kapacity můžete objednávat bedýnky na letošní sezonu.

 
Pokud jste hlouběji na webu nebo eshopui nenalezli veškeré informace, tak volejte nebo pište mejly. V mejlu nezapomeňte vždy uvést telefonní číslo, budeme Vám raději volat, je to rychlejší než psát a řekneme si toho mnohem více než bychom stačil za daný čas napsat.
 

—————

25.01.2018 00:42

Přání hezkého nového roku!

Především Vám všem, kteří jste s námi prožili sezonu roku 2017! Přejeme vám hodně štěstí, lásky, radosti, žádné stresy a průsery jak v osobním, tak profesním životě...Ať se daří!! 

Neodpustím si malé ohlédnutí za pčedchozí sezonou:

Loňský rok byl divočina...nejdříve dlouhá zima a deštivé jaro, které znesnadňovalo nachystat půdu na brzké výsadby přímých výsevů a co se zadařilo zasadit pak stejjně díky zimě a dešti velice špatně vscházelo..Sazenice, které jsme předpěstovávali ve sklenících přerůstali sadbovače a květníky, strádali tam a nedali se vysadit ven, protože se do půdy nedalo ničím vjet aby se na výsadbu nachystala půda a mechanicky se zarazil růst plevelů..

Tyto komplikace způsobené hned z jara, se pak táhli jako červená nit celou sezonou, zvláště když deště hned zase vystřídali etrémní sucha..Nětčice, kde žijeme a hospodaříme jsou v oblasti srážkového  stínu a přišlo období, kdy 6 týdnů nepršelo (párkrát jemně sprchlo, ale na zalití to nebylo), všechny plodiny díky tomu stáli a nehýbali se, jen některé druhy plevelů rostly jako by śe nechumelilo.

Celý srpen bylo takové vedro, že půda vyschla nabeton, nezadařili se díky tomu celý měsíc udělat výsadbu ředkví, vodnic,mrkve, špenátu pro podzimní  sklizen. Pak jsme se pokusili, to ještě během začátku září vše dosadit, ale bylo pozdě, to co se chytlo většinou narostlo do zajímavých rozměrů až po té co jsme vám dovezli poslední bedýnky.

Ale podílelo se nam tom i mimořádně studené a deštivé září, které zase znemožnovalo sklizeň spousty plodin a nebavme se že nešel ani rozvážet hnůj na pole, natož jej zaorat...Česnek jsme začali sadit až v půlce prosince, těsně před vánocema... a ani jsme nezasadili všechen, který jsme měli v plánu.

 

—————

28.06.2017 03:12

posunutí odběru ze čtvrtka 6.7 na pondělí 10.7..platí pro Rožnov, Frenštát, Kopřivnici, Pálkovice, Ostrava a Havířov..

Zdravíme, tak máme za sebou první dva závozy na všechna odběrová místa…(zítra chystáme vsetiňákům a valmezákům 3tí)..Letí to!...Touto dobou už by měli všichni trefit na odběrové místo, každý by už měl vědět jestli má zaplacenou malou nebo velkou bedýnku..

Vyplynulo spousta otázek z vaší strany, a brzy na ně tady v novinkách odpovím….jen jedna zásadní věc…příští týden při závoze pro Rožnov, Frenštát, Pálkovice, Kopřivnici, Ostravu a Haviřov je ve čtvrtek v den závozu svátek a zdravé výživy a jiná odběrová místa budou mít zavřeno…odběr bedýnky posuneme hned po víkendu na pondělí 10.7.!!

Už teď se hrozím kolika z vás tato zpráva spadne do Spamu nebo do Hromadných ve Vašich mejlech. Mám z toho celkem vítr, strávili jsme několik hodin kontrolováním všech mejlů v mejllistu a mělo by to tentokrát už opravdu přijít všem. Držím palce!

Chtěl bych moc poděkovat všem těm, kteří pochopili, že KPZ (komunitou podporovaní zemědělství) je o tom, že bedýnka postupně roste, a že si mnozí uvědomili i to, že letošní nejdříve studený a mokrý a ted brutálně teplý a suchý rok, je extremní a že je něco vyprodukovat ve větším pro 90 odběratelů letos pěkná loterie…

Už jsem odstranil tu zavádějící informaci o minimální váze bedýnky na jaře …což vzniklo několikerým předěláváním textu, díky tomu že nám web spadnul…Ted na začátku sezony se často stane, že bedýnka nebude mít celkovou cenu, kterou jste zaplatili,, ale vynahradíme vám to později v sezoně nebo na podzim…Budeme se snažit po každém závoze napsat sem do novinek obsah bedýnek a jejich cenu ať si to ti co rádi počítají, můžou pěkně spočítat…(a bude snad i foto)

Někdy to bude mít pár dní spoždění, ale beru si to jako předsevzetí,… ale mám problém udržet pozornost po celodenní práci na poli a jak k počítači večer sednu, tak po několika řádcích usínám..

Děkuji všem za pozornost a brzy při další novince, Hoja!!

 

Adam 

—————

05.06.2017 15:18

Další rozvoz na spadnutí!!

Hezký den vám všem!

Minulý týden proběhl první závoz a při tom jsem objel jednotlivá odběrná místa, abych tam posbíral bedýnky, od Vás těch, kteří si ji neobjednali přes eshop,ale koupili si je přímo...Už cestou jsem zjistil při telefonátech, že někteří nemáte nejmenšího tucha, že jedu a že máte někám nést bedýnky, nebo si dokonce vyzvednout produkty na odběrném místě...:-) ..Nejdříve jsem byl naštvaný na techniku, že nepřišly informace všem, ale poté jsem začal podezírat sám sebe, že jsem udělal v přeposílání hromadného mejlu s informací o novince na webu chybu já,  a opravdu, mejl je dodnes v rozepsaných!! Omlouvám se tedy za komplikace, které to způsobilo!!! 
Tentokrát si to pohlídám!
 
Takže hola hola Rožnováci, Frenštáťáci, Pálkovičáci, Ostraváci, Havířováci...Počítejte s tím, že tento čtvrtek bude na vás čekat bedýnka na odběrném místě...v Rožnově budu kousek po poledni a končím v havířově kolem 16té hodiny..
 
Malá bedýnka bude opsahovat...sklenici medu + svazek jarní cibulky + pytlík s libečkem a meduňkou + česnekové výhonky...
 
Velká bedýnka bude obsahovat- med, sklenici zelí nakládaného s křenem + 10 vajec + 2 svazky jarní cibulky +  1x lahůdkový česnek + pytlík s libečkem a meduňkou +  300gr špenátů + česnekové výhonky + svazek kopru...
 
Tento týden měl být už i salát, ale jarní odrůda, která se nám loni osvědčila, letos nedopadla dobře..salát dlouho v té zimě stál a nijak se neprojevoval a v tropických teplotách a suchu posledních dní vyběhl do květu, dnes jsem jich 200 zarotavátoroval..Je to částečně i tím suchem...rozvody vody ze studny budeme využívat až v příští sezoně, chybí dorealizovat už jen kousek, ale nedostávají se nám finanace a čas to dokončit...
 
Přikládám pár informací o vyborné lahůdkové zaležitosti zvané česnekové výhonky :-)) Budeme z nich letos vyrábět i česnekoovou pastu, vhodnou k masu nebo do salátů...budou přebytky později i v ehopu...
 
https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/2909/neprekonatelne-lahodne-cesnekove-vyhonky-jsou-hitem-sezony-naucte-se-je-pripravovat.html?kapitola=902
 
https://www.receptyonline.cz/cesnekove-vyhonky-vyuziti-v-kuchyni/
 
 
Pokud máte kdokoliv jakýkoliv dotaz, tak raději volejte než pište (já u těch odpovědí poslední dobou usínám) 777892686
 
adam

—————

25.05.2017 10:27

Sezona startuje!!

rádi bychom vyzvali všechny ty, kteří mají koupené vlastní bedýnky, aby je NEJPOZDĚJI do 31.5. donesli na odběrná místa...Měl jsem jet už tento týden, ale 2 ze 3 našich aut jsou v servise a žena třetí potřebuje, aby mohla odvést děti do školy a do kroužků, celou cestu tedy raději odkládám o týden. 

Doporučujeme bedýnku označit odběrným místem a Vaším jménem! 
 
V posledních 2 týdnech se konečně umoudřilo počasí,a semínka v zemi  se po několika týdnech čekání konečně pohly, a už víme na čem zhruba jsme....první výsev mrkve jsem musel přerotavátorovat, ale druhý se chytil a mrkvička už jede, stejně tak  i petržel. Horší je to s červenou řepou, výsevy jsou velice řídké,ale naštěstí se dá řepa ještě dosadit, což hned jak půda poschne po dešti okamžitě udělám... 
Dala se konečně nachystat půda pro další výsadby, nelenily jsme a v zemi je už 300 rajčat...350 paprik....300 celerů+100 řapíkatých....krásně rostou saláty a kedlubny přikryté pod netkanýma textiliema, stejně jako ranné zelí, kapusta, květák a brokolice, česneku se letos zatím taky velmi daří...Horší je to s hráškem,ale nějaký snad aspoň na "košta" taky bude. Stejně tak je smutný pohled na mangoldy - výsevy se chytili z cca 30% ale také se dá ještě dosadit
KONEČNĚ jsme vychytali den bez větru a nasadily jsme folii na foliovník,. Je to sice mnohem později než jsme plánovali(o cca 2 měsíce), ale věřím, že díky kapénkové závlazte, kterou do něj naistalujeme se budeme těšit z rajčátek paprik a okurek ..
 
Zbývá nám ještě  naházet do země stovky sazenic (tipuju něco kolem 3 tisíců..) potřebujeme každou ruku, proto taky ta prodleva s další novinkou...čekal jsem až zaprší a to trvalo 2 týdny..
 
K dnešnímu dni bych taky vyhlásil KONEC objednávek bedýnek!!  pokud objednávku i tak uděláte, nemá smysl objednávat odběr na celou sezonu samozřejmě :-))  Objednávky, které přijmeme od teď, budou zařazeny mezi náhradníky, a může se stát, že už letos ani nic nezbude a nebo dostanete pár bedýnek až na podzim, kdy je sklizeň nejbohatší... 
 
Naším cílem je veškerou zeleninu nabídnout především systémem KPZ (https://www.kpzinfo.cz)...ale doufáme, že se urodí dostatek zeleniny i pro ty z vás, kteří počítají s odběrem přes přímou objednávku v eshopu, ale jak už jsem několikrát psal, vždy při takových doobjednávkách dostanou přednost ti, kteří mají předplacený odběr na celou sezonu..(bude se to týkat především i ovoce, moštů, medu a nakládané zeleniny.)
 
Vzniklo nám dilema...už dozrávají ředkvičky..měli být zařazeny v prvních bedýnkách, které jste v těchto dnech měli dostat, vše bylo vymyšleno a vymakáno, tak aby dozrávaly zároveň se salátem, kedlubnama, špenátem, mangoldem, jarní cibulkou a baby karotkou a měli takto vzniknout první bedýnky..jenomže ředkvičky poslední 2 týdny využily k tomu aby z přímého výsevu dozrály, zatímco zbytek party se fláká a ředkvičkám nestíhá...kurde tož co fčil???
 
Napadají mě 2 varianty jak to pořešit:
 
za 1. ředkvičky sklidíme, nasvazkujeme a vy si je budete moci emailem objednat a pak si je převezmete na odběrných místech a zaplatíte poté na účet a budou tedy nad rámec bedýnky 
za 2. v těchto dnech už pomalu dozrává med v úlech, co byste říkali na první bedýnku kombinace med + ředkičky???...jistě mnozí z vás máte vlastní zdroj medu, ale vyhovovala by vám takováto varianta???...malá bedýnka sklenice medu. + svazek ředkviček, velká bedýnka - 2 svazky + 2 medy???  s tím, že první odběr by tedy byl hned příští týden ve čtvrtek 1.6. (valmez, Vsetín) 
druhý okruh by ji měli 8.6. (ostrava, Kopřivnice, Frenštát, Pálkovice, Havířov, Rožnov)  
pro Kroměřížáky by byl termín 13.6
s tím, že toho 8.6. už by nebyl ve velké bedně 2x med,ale už by byl špenát, hrášek a další co už pak dozraje.
 
S tím, že nejsou ještě bedny na odběrných místech bych se netrápil, med a ředkvičky by v bedýnce stejně zbytečně hrkali :-))
 
 
Nám se líbí více ta druhá varianta....co vy na to???  Med jsme chtěli sice nabízet nad rámec bedýnek,ale bohužel foliovník se nedal zprovoznit díky počasí dřív a tím pádem rychlenou zeleninu zatím nemáme (a taky se můžeme dlouze bavit i o tom, že prostě rychlená stejně není ono...přímé slunce nic nenahradí)...tato varianta už sezonu nakopne
 
pokud druhá varianta neklapne vše se posune o týden...
 
popřemýšlejte a napište váš názor do mejlu,  přizpůsobíme se většině...

—————

08.05.2017 13:04

Novinky z farmy - neflákáme se a bojujeme

Zdravíme!!

..tento způsob jara zdá se nám poněkud nešťastným....
Avizovaný a předem plánovaný  start sezony, který měl proběhnout během poloviny května nejsme bohužel schopni dodržet. S počasím je to letos divočina...Brzy z jara bylo sucho, takže osivo které jsme sázeli přímo do země (pastiňák, mrkev,ředkvičky, špenáty atd atd.) čekalo na vláhu, aby se mohl uskutečnit ten zázrak, kdy ze semen vyraší nový život...Pak přišla kosa (myšleno zima) a zázrak se jaxik nekonal...Kulturní plodiny jsou po generace hýčkané a v řádcích místo nich řádil plevel..První výsevy jsem proto znova přerotavátoroval  a doufal, že se chytnou další, ty už z poloviny lezou, ale zase to díky zimě není žádná hitparáda, vše se téměř 14 dní ani nehlo, přes ten prší a v noci je nízká teplota. A plevel dál zvesela raší a komplikuje další výsadby.. (jak snadné to mají ti, kteří se neštítí používat sajrajt zvaný Round up a nebo jiné herbicidy. zvolili jsme si však jinou cestu, tak musíme zatnout zuby a nevzdát se..)
Vše čeká na lepší podmínky a pak to doufáme začne "valit bomby"
Ve sklenících, které máme na předpěstování sazenic, není k hnutí, sazeničky už by potřebovali více místa, ale bohužel díky dešti a zimě se nám nedaří vše přesadit tak jak bychom chtěli.
 
Na poli už raší ředkvičky, cibule, špenát, hrášek... už jsme zasadily sazenice první várky salátu,ranné zelí, první várku kedluben, zasazeny jsou už i brokolice a květák, jediné co nám letos vyloženě dělá radost je česnek, kterého jsme nasadili množství "větší než malé", tak doufejme, že mu to ogarovi vydrží :-))... vše přikrýváme netkanou textilií, abychom rostlinky chránili před nepřízní počasí, ale v bahně se sadit nedá a příprava půdy pro výsadby je velice ošemetná věc v těchto podmínkách...
 
Neflákáme se a bojujeme :-)  Hodně by nám v boji pomohl i foliovník, jehož 40ti metrovou kostru, máme vztyčenou již od února,ale na natažení folie nás musí být alespon 5 a vždy když jsem dal dohromady takový počet lidí, tak fučel fítr nebo je bláto. 
 
Jak jsem psal výše, letos je to divočina...Začátek sezony bychom tedy přesunuli do (snad už první) poloviny června. To znamená, že sezona bude probíhat ještě do půlky prosince a vypadá to, že by jste se z plodů naší práce měli těšit i na advetním stole:-)
 
Omlouváme se, že jsme o sobě dlouho nedávali vědět,ale vše nás stojí díky počasí mnohem větší úsilí. A zdržení v komentáři do novinek je způsobeno i tím, že ačkoliv  byl "dead line" na objednávky bedýnek do 10.4. tak zpousta z Vás to šolichala ještě i na konci dubna (a o těch z vás co se zmátořili ted v květnu se raději nebavme) :-))
 
RÁD BYCH VÁS TÍMTO VŠECHNY VYZVAL K DONESENÍ BEDÝNEK NA ODBĚRNÁ MÍSTA !! ...já to vše během května objedu a vyzvednu...Pokud někteří odběrové bedýnky ještě nemáte, tak lepší než objednávat u nás v eshopu je si je rovnou kupit v jakémkoliv kauflandu, za ty kteří si je koupili přes eshop, je ještě dokoupím v Kauflandu sám.
 
Pokud máte případné dotazy VOLEJTE!.. pokud napíšete email, šupněte do něj vaše telefonní číslo, abych vám mohl zavolat zpět, je to rychlejší než datlovat do klávesnice...
Děkujeme Vám všem, kteří projevili důvěru a předplatili si bedýnku na celou sezonu...Vám, kteří jste tak neučinili, držím palce ať je dostatek přebytků,abychom měli zeleninu i pro Vás :-))
 
 
Přejeme Vám hezké dny! Adam Ekofarma Mrkvička
 
 
 
 
 
 

—————

04.03.2017 13:56

Jaro už je tu! Spouštíme objednávky!

Halo halo, tak jaro už je tu! Máme malá kůzlata a selátka. Včelky už vyletěly z úlu, aby se po zimě vyprázdnily a začínají se pouštět po okolí v honbě za prvním pylem z lísek a vrb. Husy už mají první vejce... My se taky neflákáme, zaseli jsme už celery, papriky, květáky, brokolice, saláty, rané zelí a kapustu. Něco už i pomalu raší, tak držte palce! Stavíme zrovna v těchto dnech 40ti metrový foliovník, tak snad nám neuletí.

Poslední zimní dny jsme strávili chystáním eshopu na vaše objednávky. Pokud budete mít o spolupráci s námi zájem, tak vězte, že termín pro předobjednání malé nebo velké bedýnky na celou sezonu je do 10.4.! Jukněte do eshopu.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak volejte nebo pište, do mejlu nezapomeňte napsat telefonní kontakt na Vás, během rozhovoru si toho řekneme a porozumíme si více než, když si budeme jen psát (mám podprůměrný počet úhozů, pořád se mi nedaří zapojit do psani více než 4 prsty) :-))

za Ekofarmu Mrkvičku Adam.

—————