Novinky

12.07.2019 23:22

3. závoz (4.7.)

Třetí závoz po severomoravském okruhu proběhl ve čtvrtek 4.7. Jeho obsahem bylo: salát, jarní cibulka, petrželka, česnek, kopr, libeček, kedlubna, květák, cuketa, okurky, řapíkatý celer, vajíčka :-)

—————

20.06.2019 17:47

Sklenice, obaly od vajíček, staré pečivo...

Stejně jako minulý rok, budeme rádi, pokud nám vždy na odběrné místo spolu s bedýnkou donesete zpět i sklenice (od zavařenin, které dostanete v nějakém ze závozů), víčka nejsou nutná, případně obaly na vajíčka a staré pečivo... vše znovu použijeme a zužitkujeme.

Díky :-)

—————

20.06.2019 17:28

2. závoz

Dnes odpoledne bedýnky dorazily na svá odběrná místa v Kopřivnici, Ostravě a Havířově. 

Během chystání bedýnek včera večer i dnes dopoledne nás bohužel zastihla silná průtrž, což překazilo sběr zeleného hrášku (částečně) a ředkviček (úplně), takže coby náhradu jsme k bedýnce připojili pyré z našich vlastních rajčat. Sklenice obsahuje pouze rozmixovaná rajčata, není přidána sůl, ani voda, ani žádné dochucovadlo nebo konzervanty.

Obsahem bedýnek je tentokrát: salát, kapusta, česnekové výhonky, jarní cibulka, petrželka, libeček, medunka, hrášek, česnek, vajíčka, rajčatové pyré.

—————

18.06.2019 15:55

Orientační časy závozů

Padá mnoho dotazů na čas, kdy dorazí bedýnka na odběrné místo, pokusíme se zde napsat předběžný odhad:

  • Severomoravský okruh - Kopřivnice 14:00, Ostrava - Motýlek 15:00, Ostrava - Plato 15:30, Havířov 16:00
  • Jihomoravský okruh - Kroměříž 12:30, Holešov 13:15, Zlín 14:00, Vsetín 15:00, Valašské Meziříčí 15:30

Prosím, berte to skutečně orientačně a za nějakou tu půlhodinu navíc se nezlobte - bedýnky se nakládají vždy na poslední chvíli, aby byly čerstvé a spěchá se s nimi, aby čerstvé i dorazily... Bohužel, překvapení na trati bývá mnoho, zvláště v tom prvním okruhu.

Kdybyste si nebyli jisti, zda už vyrazit pro bedýnku, aby jste nedorazili dříve, kdykoliv během závozu volejte Adamovi (777892686), on upřesní čas a polohu :)

—————

18.06.2019 11:57

Mošty & vejce

Hlásíme možnost doobjednání moštů a vajec! 

Mošty jsou zcela bez chemických přísad a přidání vody, pasterované, v lednici po otevření vydrží klidně měsíc i déle... cena 150 kč za 5 litrové balení. No a vejce od našich pipin, jak je znáte z pravidelných závozů :) 5 kč / ks. 

Objednávejte nejlépe přes mail beskydskybioklubik@gmail.com nebo klidně i telefonicky.

 

—————

06.06.2019 19:02

1. závoz

Zdravíme!

Dnes tedy přistály na odběrných místech v severomoravském okruhu první bedýnky...

Obsahem je: jablečný mošt, vejce, kedluben, salát, jarní cibulka, česnekové výhonky, libeček a medunka.

Doufáme, že udělají radost a těšíme se zas za 14 dní!

—————

29.05.2019 09:21

Termíny rozvozů

Zdravíme, takže pomaloučku, polehoučku začínáme...."Severní okruh" (tzn. Kopřivnice, Ostrava, Havířov) zavezeme poprvé ve čtvrtek 6.6. a "jižní okruh" (Kroměříž, Holešov, Zlín, Vsetín a Valašské Meziříčí) začíná 13.6. 

Díky počasí je zeleniny trochu méně, ale zde je přibližný obsah první bedýnky:  jablečný mošt 5 litrů, vejce, jarní cibulka, salát, nějaká bylinka (medunka apod.) česnekové výhonky (snad), ředkvičky (snad), kedlubny (snad)... u posledních záleží, jaké bude počasí, jestli stihnou dorůst, a nebo u ředkviček, jestli se do té doby díky počasí nepokazí. 

Report z pole:

Letos je naprosto opačné počasí než loni, v dubnu se díky nepřestávajícím nárazovým větrům téměř nedalo hýbat s půdou, aby se nachystala pro výsadby. Jakýkoliv pohyb s nářadím za traktorem s sebou odnášel mračna prachových částic spolu s drahocennýma živinama (větrná eroze). Půdu jsem chystal jedině v noci, kdy se vítr trochu mirnil. Celý duben provázelo sucho, takže se semenům v půdě vůbec nechtělo klíčit a kulturní rostliny začinaly podléhat bujícím plevelů, které koření hluboce a vláhu si najdou... Mnoho výsadeb jsem zrušil. Na jaře je nejdůležitější opakovně projíždět půdu a hluboce kořenící plevele stále narušovat pomocí radliček za traktorem na větších plochách nebo ruční plečkou mezi řádky, jinak kulturní plodiny zahluší. Uvidíme jak jsme byli úspěšní v následujících týdnech.

Počasí v květnu bylo extrémně vlhké, napršelo k dnešnímu dni už 3x více srážek než loni od začátku dubna do konce srpna. A stále prší... Bylo by to super, ale prozměnu není možné projíždět pole radličkama, abych narušil plevele, nedá se rotavátorovat, aby se půda načechrala a nachystala se pro výsadby sazenic, které máme nachystané ve sklenících. 

Dubnový nárazový vítr rozerval folii na foliáku, máme už přes měsíc nachystanou druhou, ale díky počasí se to nedá vyměnit... Potřebujeme ted 4-5 dnů sucha, aby půda trochu proschla a zahájíme výsadby, které mají už 2 týdny zpoždění... Držte palce!!! 

Ale aby to nebylo jen negativní, tak je veliká novina, že jsme koupili místní moštárnu ze které už roky máte od nás mošty. Zdá se tedy, že letos by mělo být moštů více, a pokud to počasí dovolí, chtěli bychom i konzervovat případné přebytky, aby byla nějaká nabídka i v zimních měsících. Přinejmenším by se mohla nabídka rozšířit o jablka, protože nám s moštárnou přibyla i veliká zahrada se stromy.

Letos je to zase úplně jiná divočina než loni, ale nedáme se! :-))

 

 

—————

20.05.2019 02:56

Start letošní sezony už je za dveřmi...

Zdravíme! Rádi bychom vám všem v prvé řadě poděkovali, že do toho letos s námi jdete, a za vaši důvěru! (Někteří už čtvrtou sezonu - uff.) Při pohledu na formující se řádky na poli začínáme tušit blížící se začátek sezony. Čeká se hlavně na ty se salátky a ředkvičkami. Zatím se ale díky 14 denní studené frontě příliš nezvětšují... Začátek sezony bychom viděli nejspíš hned v prvním, maximálně druhém týdnu června, tak jako loni. Což je asi se 14 denním zpožděním oproti ideálu. O konkrétních datech vám dáme brzy vědět mailem. 

Druhou půlku března a celý duben nás trápilo sucho. Semenům kulturních plodin se na poli vůbec nechtělo vzejít, zatímco plevel, který koření hluboce, bujně rostl. Některé výsadby jsme museli zrušit a začínáme s nimi od začátku. V tomto počasí se, bohužel, nedalo do pole vstoupit už přes dva týdny... Tisíce sazenic nachystaných k výsadbám už v sadbovačích strádají a těší se ven :-)  

Letos jsme se potýkali s dalším fenoménem, který byl pro nás v takové intenzitě nový, a tím byl prudký nárazový vítr. Ten vál průběžně celý duben a téměř nám znemožnoval jakkoliv hýbat s půdou, jelikož vítr z půdy při chystání rozptyluje drobné prachové částice, které obsahují drahocenné minerální látky. Odnesl to také náš foliák, který je větrem poškozený asi ze čtvrtiny délky.

Rádi bychom touto cestou poprosili ty, kteří mají doma uložené bedýnky z lonska, aby je nejlépe do čtvrtka tohoto týdne, donesli na odběrná místa. Ve čtvrtek odpoledne si uděláme okruh po odběrných místech a bedýnky vyzvedneme.

 

 

 

 

—————

05.03.2019 12:45

Můžete začít objednávat bedýnky na sezonu 2019

Do 15. 4. 2019, případně do vyčerpání kapacity, je možno objednávat bedýnky na letošní sezonu. Zároven do tohoto data prosíme o zaplacení objednávek. Platbu je možné rozdělit na více částí po předchozí domluvě.

 
Pokud jste hlouběji na webu nebo v e-shopu nenalezli veškeré informace, tak volejte nebo pište maily. Pokud v mailu uvedete své telefonní číslo, budeme raději volat, usnadní a urychlí to celou komunikaci :)
 

—————

31.05.2018 08:25

Už je to tady! ..už máme termíny závozů..

Zdravíme, takže konečně salátci vypadají, že za týden mohou reprezentovat ve vašich domácnostech...ředkvičky jsou taky ready (teda pokud nepřijde několikadenni déšť a nezačnou praskat, cibulka už taky sem tam vypadá, že neudělá ostudu...špenát je už ted nachystaný, tak snad za týden nevyběhne do květu..kopr už je taky připraven, pak budou v bedýnce ještě  i česnekové výhonky a mladý česnek...a třeba i vyzaléváme ještě i kedlubny do standartních rozměrů...v každé bedýnce budou i vejce...a snad ještě něco "škubnem" z bylinek...

Rozvozy začnem "ostravským okruhem..

 

1. závoz bedýnek 7.6. bude pro: Ostravu, Frýdek - Místek, Havířov, Hukvaldy, Kopřivnici

 

1. závoz bedýnek 14.6. bude pro: Kroměříž, Holešov, Zlín, Vsetín, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm

 

...no a pak už pravidelně každých 14 dní až do podzimu....

 

ostravský okruh přemýšlejte nad termínem 5.7. je to za měsíc,  vychází to na svátek, máme takovou zkušenost, že v tento termín o bedýnky není zájem, protože se jezdí díky volnu mimo domovy, nám by ten termín seděl a rádi bychom Vám v něm bedýnky zavezli, ale nechceme Vás znásilňovat a proto navrhujem ten závoz udělat v pondělí 9.7., ale tam se dostáváme do problému, že budeme muset udělat v jeden týden závoz pro oba okruhy a nemusí být dost zeleniny. Takže bylo by super kdyby část z vás tento termín zrušila s tím, že budete mít tu bedýnku nahrazenou na konci sezony...Jistě jste si hlouběji na webu  přečetli, že máte možnost jedenkrát kvůli dovoleným bedýnku odhlásit, využijte třeba pro tento termín této možnosti. Bylo by super, kdyby vás bylo toho 9.7. co nejmíň :-)...Napište vaše rozhodnutí co nejdříve do mejlu. Díky.

 

Ted o víkendu konečně už musíme zkontrolovat platby..doted na to nebyl čas.. Vy co máte bedýnky z lonska doneste je na odběrná místa, pokud to nestihnete , tak vám na první závo bedýnku půjčíme...

 

Prosím, sbírejte a noste na odběrná místa proložky od vajec, jakékoliv na 30 i 10 vajec...at to použijeme znovu a zbytečně se to nevyhazuje (pokud to odběrnému místu nebude vadit, tak klidně odevzdávejte i suché pečivo, naše zvířátka za to budou ráda! Díky!

 

...opět už zase 2 týdny ani nekáplo, takže za od zimy pršelo zatím pouze jedenkrát, strašně nám to komplikuje situaci, takže start sezony bude chudobnější, ale vše vám vykompenzujeme později během sezony...držte ná palce!

 

P.S. o vikendu budeme kupovat maringotku, pro případné přespání, tak pokud si chcete udělat rodinný výlet máte možnost přespat u nás na farmě...jeden den můžete pomoct v boji s pevelem...a druhý strávit návštěvou Kroměříže nebo nedaleké ZOO Lešná, blízké Chřibské vrchy lákají k cyklovýletům a nebo si můžete hodit pár otčenášů na Hostýnku :-)))

 

každá pomoc se hodí...

 

 

 

 

—————